English
Dama

Dama, Türk Daması oyunudur.

Dama özellikleri :

Dama, çok bilinen satranç tahtasında, 8x8 bir tahtada, 2 renk ve 16 şar (2 sıra) taş ile oynanır. Tahtanın çift renkli olması önemli değildir.

Dünyada pek çok çeşit dama oynanmaktadır. Tahta ebadı, kare ve taş sayısı aynı olsa da, Türk Dama'sı hepsinden farklı ve çok daha zevkli bir oyundur.

Öncelikle, Dama'nın özel bir taş dizilimi vardır. Taşlar, her iki taraftan birinci sıra atlanarak dizilir.

Yoz (normal) taşların hareketi :

Yoz taşlar sadece ileri ve yanlara birer kare ilerleyebilir. Çapraz ilerleyemezler. Karşı tarafta son sıraya ulaştıklarında Dama taşına dönüşürler.

Yoz taşlar için taş alma :

Yoz taşlar hemen yanlarındaki taşları üzerlerinden atlayarak alırlar. Bunu yaparken hiçbir boş karenin üzerinden geçemezler. Ve atladıkları yer boş olmalıdır. Taş alırken de geri gidemezler. Taş alan hareketten sonra, taş alan başka hareketler varsa, onları da yaparlar. Dama'da, bütün bu birden fazla taş alan hareket, tek bir hamle olarak görülür. Bu hareket arasında sıra değişmez.

Önemli bir kural, bütün bu taş alma kombine hareketi sırasında yoz taşın yoz olarak kalması ve son sıraya ulaştığı halde Dama taşına dönüşmemesidir. Dama taşına dönüşme bu kombine taş alma hareketi bittikten sonra olur.

Dama taşların hareketi :

Dama taşları 4 yöne boşluk olduğu sürece tek hamle yapabilirler. Çapraz hareket edemezler.

Dama taşlar için taş alma :

Dama taşları rakip taşları üzerlerinden atlayarak alabilirler, ve bunu yaparken rakip taştan onceki ve sonraki boş kareleri geçebilirler. Aynı yoz taşlar gibi, taş alan hareketten sonra, taş alan başka hareketler varsa, onları da yaparlar. Dama'da bütün bu birden fazla taş alan hareket, tek bir hamle olarak görülür ve bu hareket sırasında sıra değişmez.

Ancak önemli bir kural şudur: Dama taşı ters yönde taş almaya devam edemez, yani her taş almasında 90 derece bir dönüş yapmalıdır, 180 derece geri dönemez. Yani ileri gidip bir taş alıp sonra geri gidip bir taş alamaz. Taş almaya devam edecekse köşe dönmelidir.

En fazla sayıda taş alma zorunluluğu :

Dama'da, her hamlede alınabilecek en fazla rakip taşın alınması zorunludur. Eğer bir taraf en fazla sayıda rakip taşı alan hamle ya da hamlelerden birini yapmamışsa o hamle yapılmamış sayılır ve hamle geri alınır.

Gerçek hayatta 2 kişi oynanan Dama'da, bu kuralın hakemi karşı oyuncudur ve bu rakip oyuncu hamleyi tekrarlatmama ya da itiraz etmeme hakkına sahiptir, ama itiraz edilirse hamle düzeltilir. Ancak bu bilgisayar oyununda, alınacak en fazla taş sayını bilgisayar hesaplar ve hamle hep en doğru şekilde düzeltilir.

Kaybeden ve Kazanan :

Kaybeden, ya hareket alanı kalmadığı için ya da bütün taşları bittiği için, artık yapacak hamlesi kalmayan taraftır. Kazanan ise karşı taraf.

Beraberlik :

Pek çok beraberlik tanımı yapılabilir. Temel kural oyuncular beraberliğe karar verince beraberlik olacağıdır. Oyunun kontrol ettiği ver zorladığı tek beraberlik kuralı şudur : her iki tarafın kalan tek taşı da dama ise ve 3 ardışık hamleden sonra durum değişmediyse beraberlik olur.

Kalan son 3 taşın dama olması :

Oyun yeni oyunculara karşı ya da yeni oyuncularla oynandığında, oynayanlar karşılıklı anlaşıp son "3 taş dama olması" kuralı ile oynayabilirler. Bu standard dama kurallarından değildir, ve bu kural seçenekler menüsünden açılıp kapatılabilir.

Sesler :

Oyunun sesleri seçenekler menüsünden açılıp kapatılabilir.

Tek kişilik oyun:

Oyun bilgisayara karşı 4 değişik zorluk derecesinde oyanabilir : Yeni başlayan, kolay, orta ve zor.

Bu tür oyun eğer kapatılırsa, kaldığı yeri hatırlayacak ve yeniden açıldığında, kaldığı yerden devam etme seçeneği verecektir.

İki kişilik oyun :

Oyun aynı cihazda 2 kişi tarafından oynanabilir.

Bu tür oyun eğer kapatılırsa, kaldığı yeri hatırlayacak ve yeniden açıldığında, kaldığı yerden devam etme seçeneği verecektir.

Bluetooth ile oyun :

Bu tür oyun 2 cihaz ile karşılıklı, bluetooth bağlantı lie oyanabilir. Karşı oyuncunun bağlantısını onaylayan oyuncu beyaz renk our.

Dama bir HGware.com ürünüdür.

Lütfen öneri veya şikayetleriniz için aşşağıdaki email adresini kullanın.

Email adresi : dama [at işareti] hgware [nokta] com